Forum Wpłynąwszy na Jagiellońskiego forum Uniwersytetu Strona Główna Wpłynąwszy na Jagiellońskiego forum Uniwersytetu
Ta budka telefoniczna jest zarezerwowana dla Clarka Kenta.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

M. ustna z języka polskiego. Pomoc w doborze bibliografii.
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wpłynąwszy na Jagiellońskiego forum Uniwersytetu Strona Główna -> Polonistyki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kboom
beanus


Dołączył: 16 Wrz 2009
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 17:39, 16 Wrz 2009    Temat postu: M. ustna z języka polskiego. Pomoc w doborze bibliografii.

Witam Szanownych Studentów UJ!

Wszyscy macie za sobą to niezapomniane przeżycie jakim jest ustna matura z języka polskiego. Pamiętacie, ile trudu przyniosło wam dobieranie bibliografii, monotonna nauka, stres.

Na szczęście to już za wami. Na nieszczęście przede mną Laughing . Chodzę do mat-fizu, więc j. polski nie jest moją dobrą stroną. Chcę zdać maturę nie tylko aby zdać, ale także by nie wstydzić się potem i dla własnej satysfakcji - dość wysoko.

Jestem na etapie wyboru tematu prezentacji. Nie chcę tematów obszernych, które można róznorako interpretować co dla mnie oznaczałoby zagmatwanie się i nielogiczność pracy.

Dlatego moją uwagę przyciągnął temat "Zaprezentuj utwory literackie i filmy ukazujące istotę faszyzmu.". Lubię historię, nie byłoby problem dla mnie szczegółowe poznanie historii faszyzmu, jego założeń, czołowych postaci... A temat jest prosty i dotyczy jednej kwestii: faszyzmu.

Rozumiem, że zajmując się taką prezentacją muszę doskonale znać istotę ruchu, historię, czołowe postacie, a potem zaprezentować POLEMIKĘ z nią. Na tym polega temat, prawda?

Problem jednak pojawia się przy doborze bibliografii. Jedynym dziełem literackim, które mówi o faszyźmie jest „Mario i czarodziej” Tomasza Manna.... Jedynym, jakie znam. Serdecznie proszę Was - pomóżcie, wskaźcie inne dzieła podejmujące polemikę - krytykę bądź akceptację ruchu faszystowskiego.

I ostatnie pytanie. Czy muszę się skupić też na naziźmie i komuniźmie? Jaka tezę powinienem podać w pracy (ponoć każda praca ma mięć tezę, a w tym temacie o tezę raczej trudno...).



Pozdrawiam i życzę udanych ostatnich 2 tygodni wakacji Smile !
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Rusty_James
beanus


Dołączył: 01 Lip 2009
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polonistyka - Nauczycielski
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 17:58, 16 Wrz 2009    Temat postu:

Louis-Ferdinand Céline - tym facetem możesz błysnąc.
(podobno) był antysemita i kolaborował z okupantem.. Smile

Chociaż nie wiem czy coś z jego twórczości będzie tak dokładnie pasowac ci do twojego tematu...jednak nie zaszkodzi poszukac (to kawał dobrej literatury)- to co napisałem wczesniej przewija sie u niego dosyc często.

Pzdr.


Ostatnio zmieniony przez Rusty_James dnia Śro 18:00, 16 Wrz 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Verite
student pełną parą


Dołączył: 11 Lip 2008
Posty: 103
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polonistyka nauczycielska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 18:06, 16 Wrz 2009    Temat postu:

Wybierasz sobie wcale nie taki łatwy i nie taki szybki temat, zazwyczaj mat-fizowcy najchętniej sięgają po wszelkie motywy wsi itede, czyli to, czego połowę robi się na lekcjach w szkole;)
Polemikę? Masz na myśli to, że chcesz pokazać, jak w rzeczywistości wyglądała realizacja idei faszystowskich czy to, że same te idee były błędne, a może jeszcze coś innego? Od tego zależy dobór utworówWink


Ostatnio zmieniony przez Verite dnia Śro 18:08, 16 Wrz 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Halszka
student pełną parą


Dołączył: 29 Wrz 2005
Posty: 467
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: teatrologia, archeologia
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 18:21, 16 Wrz 2009    Temat postu:

w moim mat-fizie królował motyw pielgrzyma w romantyzmie Razz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kboom
beanus


Dołączył: 16 Wrz 2009
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 18:38, 16 Wrz 2009    Temat postu:

Ja jakoś nie widzę innego tematu dla siebie... zastanawiałem się najpierw nad sarmatyzmem i jego oceną, ale to by wymagało lektury pamiętników paska czy transakcji wojny chocimskiej. To były prostszy temat? Niby mam w głowie koncepcję argumentów za i przeciw (sarmatyzm doprowadził do izolacjonizmu, zacofania, ale i był jednym rdzennie polskim nurtem) ale to tak kolorowo chyba nie będzie .

Co do faszyzmu:
Verite,
chcę swoją interpretacją i podejściem do tematu zyskać sympatię egzaminatorów. Jaka więc koncepcja będzie najlepsza? Nie mogę się rozejść z tematem. Brzmi "zaprezentuj utwory literackie i filmy prezentujące istotę faszyzmu". Oznacza to chyba także odnieś się, skomentuj, przybliż. Dobrze myślę? Istota faszyzmu na pewno będzie w nich przedstawiona negatywnie, ale dla obiektywizmu muszę znaleźć coś propagującego takie idee... (a potem je obalić innymi utworami). Myślę że tak będzie najciekawiej i najlepiej... zaprezentować założenia i idee faszyzmu wspomagając się utworami literackimi i filmami a potem pokazać, że są złe, mylne, zbrodnicze.

Szczerze mówiąc zaskoczyłem się pozytywnie tym, że tak szybko znalazły się osoby które chcą mi bezinteresownie pomóc . To takie miłe.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
SchwarzerEngel
dziekan


Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 1788
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:30, 16 Wrz 2009    Temat postu:

Ja się nad prezentacją zbytnio nie napracowałam, a miałam 90% (dodam, że profil biol-chem-fiz), tak więc po pierwsze radzę ci trochę wyluzować, bo ta matura się NA PRAWDĘ nigdzie nie przydaje Wink

Poza tym pierwsze dzieło jakie mi się nasuwa to "Archipelag Gułag". Niestety nie czytałam osobiście, ale jest to jednak bardzo znana książka (w zasadzie 3 tomy) i komisja powinna ją docenić. "Inny Świat" Herlinga-Grudzińskiego też jak najbardziej. Być może "Rok 1984"
Co do filmów to moim zdaniem "Lista Schindlera" albo "Pianista"

Pamiętaj też, że na prezentację masz tylko 20 minut i teraz może ci się jeszcze wydawać, że to jest dużo, ale to jest tak na prawdę malutko. Na twoim miejscu wybrałabym góra 2 książki i 2 filmy (do tego jeszcze jakieś słowniki, wiadomo). Za zbyt długą prezentację niestety też odejmują punkty, także nie można przedobrzyć Smile

Co do nazizmu i komunizmu to moim zdaniem jest to esencja tego tematu i myślę, że tego komisja będzie oczekiwać.

Skoro w temacie jest wyraźnie napisane "zaprezentuj" to komisja będzie bardziej oczekiwać konkretnych przykładów "z życia wziętych", a dokładnie z tych książek i filmów. Oczywiście na początku wypadałoby powiedzieć czym jest faszyzm ogólnie oraz gdzie i kiedy miał (ma) miejsce - ale nie za długo.

W temacie jest napisane "istota faszyzmu", więc tu raczej nie chodzi o polemikę moim zdaniem, tylko o to jak się ten faszyzm przejawia, w jakich formach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Verite
student pełną parą


Dołączył: 11 Lip 2008
Posty: 103
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polonistyka nauczycielska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:48, 16 Wrz 2009    Temat postu:

Wybrałeś sprytną metodę, ot co;) Ale popieram SchwarzerEngel, nie przejmuj się tym tak, dziwię się, że aż tak bardzo się przykładasz, bo większość wybiera tematy jak najprostsze, opracowywane w szkole.Wink
Czyli generalnie - różne przedstawienia faszyzmu, zarówno pozytywne, jak i negatywne? Tak, takie przedstawienie sprawy jest w porządku, jak sądzęWink
Komunizm do tematu o faszyzmie raczej nie pasuje, ryzykowne byłoby umieszczanie go tutaj. Ewentualnie nazizm, bo często używa się potocznie tych pojęć zamiennie. Ja na twoim miejscu określiłabym na początku sam faszyzm, potem powiązała z nazizmem, powiedziała, że jestem świadoma różnic, ale że ideologie są bardzo pokrewne i wydaje mi się, że można w tym temacie o nich obu mówić.
Jeżeli chcesz rozszerzyć pojęcie faszyzmu również do nazizmu, to w kwestii filmów pronazistowskich powinieneś sięgnąć po "Triumf woli" - klasyk. Z dziedziny odwrotnej, krytyka faszyzmu - "Życie jest piękne". O Mussolinim z kolei opowiada na przykład stosunkowo nowy film "Vincere", ale nie widziałam go osobiście, więc nie wiem, na ile ci się tu przyda.
Co do książek - jeżeli uznasz powiązanie z faszyzmem, to może po prostu "Medaliony" Nałkowskiej? Do tego klasycznie - Borowski, może jeszcze poza tym "Rozmowy z katem"?
Ach, jeszcze jedna uwaga - bądź ostrożny z "dziwnymi" książkami czy filmami. Po jeden taki utwór możesz sięgnąć, owszem. Ale nie licz na to, że jak zapełnisz bibliografię samymi takimi nietypowymi dziełami, to od razu zaskoczysz komisję i ich zatka;) W takich przypadkach komisja i tak próbuje jakoś nawiązać do rzeczy typowych, tematów poruszanych w szkole itp. - mówię to bogata w doświadczenia licznych znajomych;)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kboom
beanus


Dołączył: 16 Wrz 2009
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 20:33, 16 Wrz 2009    Temat postu:

Myślę że w komunizm się faktycznie nie będę mieszał, bo 20 minut to za mało, a i w niezłe tarapaty mogę wpaść poprzez rozszerzenie tematu.

Co do nazizmu... nie znam za bardzo dokładnych jego korzeni, czy on się wywodzi z faszyzmu, czy jest nurtem do niego rownoległym, niemal bliźniaczym... Myślę, że najpierw zajmę się faszyzmem, a potem, jeśli znajdę jeszcze czas to nie tylko wspomnę o nazizmie ale i powiem coś więcej (i może te Medaliony...? Rozmowy z katem... musiałbym wybrać. Na 2 chyba nie będzie miejsa, no i trudniej się przygotować. Obaliłbym wszelkie założenia tych ideologii poprzez ukazanie nieludzkich zbrodni dysklasyfikujących wszelkie jego założenia poprzez złamanie fundamentalnych praw - do życia, wolności). Jednak temat brzmi faszyzm, nie nazizm, więc muszę o tym pamiętać .

Myślę, że dobre byłoby wyjście takie, że dam 2 książki i 2 filmy (bo w temacie prezentacji jest jasno powiedziane - literatura i film). Jedna książka przedstawi faszyzm w pozytywnym świetle, w tym założenia, koncepcje, a druga przedstawi jak bardzo się to wszystko gubi, rozmija z ideałem, jest zbrodnicze. Tak samo filmy. Życie jest piękne byłoby dobrym przykładem obalania... (hm, tyle że nazizmu, a nie faszyzmu...)

Jest coś propagującego faszyzm? Chodzi zarówno o literaturę jak i o film.


Dobra koncepcja? Takiego przeciwstawienia założeń i realizacji, a potem pointa, taka podniosła i 20 punktów ;p (żartuję, zadowolony bardzo byłbym z 15 już).
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Imperfspirit
student pełną parą


Dołączył: 31 Mar 2008
Posty: 134
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: japonistyka (kiedyś)
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:25, 18 Wrz 2009    Temat postu:

O ile dobrze pamiętam w Szewcach Witkacego także przewija się temat faszyzmu. Możesz także nawiązać do filmu "Labirynt fauna", którego tłem wyjściowym jest Hiszpania w roku 1944.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kboom
beanus


Dołączył: 16 Wrz 2009
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 14:57, 18 Wrz 2009    Temat postu:

Dziękuję za posta Smile. Borykam się z tym i jakoś mi nie idzie... potem powinno być prościej. Ale... ja nie mam bibliografii...

Czy jest utwór, który w pełni mówi, tylko i wyłączenie, o faszyźmie? W kwestiach doktrynalnych? I to nie odmianie jakim jest nazizm, ale o faszyźmie. Takiego, jak mein kampf (i tak wg mnie to bełkot raczej tylko, niż coś konkretnego) no i 'legalnego', czyli co mogę przedstawić komisji (bo tej książki to chyba ode mnie nie oczekują... )


Boję się, że wymieszam faszyzm z nazizmem (bo to przecież bardzo podobne) i to się komisji nie spodoba i uznają za złą realizację tematu. Bo temat przecież brzmi:
"Przedstaw ideologię faszyzmu na podstawie literatury i filmu"


Ostatnio zmieniony przez kboom dnia Pią 15:00, 18 Wrz 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
elusia
dziekan


Dołączył: 05 Sie 2006
Posty: 2706
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: polonistyka
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 15:38, 18 Wrz 2009    Temat postu:

Ja się tam nie znam, bo nie pisałam (ani nie mówiłam) nowej matury, ale uważam, że:
nie musisz wybierać dzieł/utworów, które realizują ideę faszyzmu, a jedynie ją odzwierciedlają. Czyli (może głupie przykłady, i pewno sam wiesz ode mnie lepiej na ten temat, więc z góry przepraszam za zbłaźnienie):
Europa Europa - i omawiasz, jak idea faszyzmu jest odbierana przez różnych bohaterów. Przez jednych tak, a przez innych inaczej.
Blaszany bębenek - to samo.
itd.

Nie bierzesz dużo, ograniczasz temat tak, żeby uchwycić najistotniejsze cechy, ale dość znaczące, żeby było ciekawe.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kboom
beanus


Dołączył: 16 Wrz 2009
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 16:20, 18 Wrz 2009    Temat postu:

Ciekawa koncepcja... Opis blaszanego bębenka brzmi intrygująco i zachęcająco... ale jak dużo jest tam nawiązań i komentarzy faszyzmu? Będzie tam na tyle o tym, żeby móc zaprezentować doktrynę, ideologię? Bo chyba nie mogę wyjść z przedmiotowej (tam będzie o tym wszystko) a to skontrastować z podmitową (jak ten chłopiec odbiera ten system i inne sprawy)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
elusia
dziekan


Dołączył: 05 Sie 2006
Posty: 2706
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: polonistyka
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:03, 18 Wrz 2009    Temat postu:

Uważam, że wystarczy, jeśli zaprezentujesz doktrynę, ideologię, teoretycznie, a potem pokażesz, jak ją odbiera bohater (Oskar, ojciec, czy kto tam jeszcze). Nie czytałam książki, ale film to tylko jej wycinek.
Jak jesteś na innym profilu niż humanistyczny, to może wybierz sobie coś, co nie będzie czasochłonne.
Aczkolwiek fajnie, że chcesz się zająć tym, co Cię naprawdę interesuje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kboom
beanus


Dołączył: 16 Wrz 2009
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 17:27, 18 Wrz 2009    Temat postu:

Faszyzm... to praktycznie jedyny temat który jest taki dość ścisły. Dziękuję za ideę .

Muszę ostatecznie ustalić co chcę przedstawić (biorąc pod uwagę możliwości jeśli chodzi o literaturę i film) i jak. To najtrudniejsze. Potem chyba będzie już łatwiej.

Czyli mam do wyboru dwie koncepcje, Twoją i tą moją pierwotną.
a.) wybieram książki i filmy, które prezentują postawy ludzi wobec ideologii faszyzmu, a ją, jako taką prezentuję sam korzystając z literatury przedmiotowej
b.) robię przeciwstawienie ideologii faszyzmu (książka i film propagujący i określający) z jego skutkami ("Medaliony" Nałkowskiej, "Życie jest piękne", "Rozmowy z katem" i wiele, wiele innych.) Jeśli zdecydowałbym sie na to, to potrzebuję książki... tylko książki... film mam. Niemiecka propaganda - "Triumf woli". Mam też pomysł, że puszczę im kawałek, jak wiwatują hitlerowi owacją na stojąco oczywiście w takim szaleńczym amoku (w momencie gdy będę mówił o charyzmatycznym przywódcy i fanatyźmie wręcz). Przydałoby się też takie o mussolinim. Jedyne co potrzebuję, to książka...

Elusia, Twój pomysł jest ciekawy, ale dla mnie dość trudny (wymaga interpretacji, której unikam na maturze - stąd taki temat m. in.). Jeśli nie będzie innej opcji to go zrealizuję, choćby w stopniu zadowalającym a nie genialnym .

Więc pytam jeszcze raz:
- czy zna ktoś książkę propagującą faszyzm (nie Mein Kampf)? Bardzo jej potrzebuję. Dla tego, kto poda ułożę wierszyk (i będzie śmiesznie Razz).

Serdecznie proszę o wskazanie takiego utworu!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Verite
student pełną parą


Dołączył: 11 Lip 2008
Posty: 103
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polonistyka nauczycielska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 18:10, 18 Wrz 2009    Temat postu:

Mussolini napisał esej "Doktryna faszyzmu". Głownie to krytyka innych systemów, ale można wypleść z tego i całą faszystowską ideologię.
Nie wiem tylko, jak to jest z kwestią "dozwoloności" tego utworu w Polsce. Sprawdź.Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kboom
beanus


Dołączył: 16 Wrz 2009
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 10:30, 19 Wrz 2009    Temat postu:

Nie mogę znaleźć... A bibliografia musi być już oddana nauczycielowi polskiego ostatniego dnia września bodajże...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Magda K.
beanus


Dołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków/II rok filologii portugalskiej II stopnia

PostWysłany: Sob 11:54, 19 Wrz 2009    Temat postu: Re: M. ustna z języka polskiego. Pomoc w doborze bibliografi

kboom napisał:
Dlatego moją uwagę przyciągnął temat "Zaprezentuj utwory literackie i filmy ukazujące istotę faszyzmu.". Lubię historię, nie byłoby problem dla mnie szczegółowe poznanie historii faszyzmu, jego założeń, czołowych postaci... A temat jest prosty i dotyczy jednej kwestii: faszyzmu.

Rozumiem, że zajmując się taką prezentacją muszę doskonale znać istotę ruchu, historię, czołowe postacie, a potem zaprezentować POLEMIKĘ z nią. Na tym polega temat, prawda?

Problem jednak pojawia się przy doborze bibliografii. Jedynym dziełem literackim, które mówi o faszyźmie jest „Mario i czarodziej” Tomasza Manna.... Jedynym, jakie znam. Serdecznie proszę Was - pomóżcie, wskaźcie inne dzieła podejmujące polemikę - krytykę bądź akceptację ruchu faszystowskiego.

I ostatnie pytanie. Czy muszę się skupić też na naziźmie i komuniźmie? Jaka tezę powinienem podać w pracy (ponoć każda praca ma mięć tezę, a w tym temacie o tezę raczej trudno...)


Proponuję zacząć od dokładnego przyjrzenia się (poczytania o tym) czym był faszyzm, jakie były jego główne założenia i w czym się przejawiał. Jak będziesz miał sporo wiadomości na ten temat, to już połowa sukcesu i będzie o wiele łatwiej. Smile

Jak dla mnie temat mógłby brzmieć "Na podstawie wybranych utworów przedstaw istotę faszyzmu", czyli m.in. chodzi o to jakie cechy faszyzmu autor przedstawił w swoim utworze i czy są one pokazane w sposób pozytywny czy negatywny. Oczywiście musi być do tego wstęp i odpowiednie zakończenie zawierające wnioski.

Co do nazizmu - Hitler w jakiś sposób inspirował się faszyzmem włoskim tworząc narodowy socjalizm, więc nazizm jest (tylko) pochodną faszyzmu. Początkowo nazwa "faszyzm" odnosiła się tylko do faszyzmu włoskiego, dopiero potem zaczęto używać tego określenia także w stosunku podobnych ówczesnych ruchów (nazizm) czy współczesnych (neofaszyzm).

Co do komunizmu - faszyzm cechował się zdecydowanym antykomunizmem....

Co do książek:
Benito Mussolini "Doktryna faszyzmu"
jeśli znasz angielski: [link widoczny dla zalogowanych]
nie wiem, czy jesteś z Krakowa, ale jeśli tak, radzę zajrzeć do biblioteki na Rajskiej: [link widoczny dla zalogowanych]
Renzo de Falice "Interpretacje faszyzmu" [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kboom
beanus


Dołączył: 16 Wrz 2009
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 12:59, 19 Wrz 2009    Temat postu:

Jestem z krakowa . To w poniedziałek pójdę pożyczyć, bo rozumiem że mają polskojęzyczną wersję "Doktryny faszyzmu" Mussoliniego.


Serdecznie dziękuję za pomoc Smile.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Monika.S
beanus


Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 77
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: filologia polska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 17:24, 19 Wrz 2009    Temat postu:

Podziwiam Twoją nadgorliwość i życzę powodzenia Smile.
Książką ideologiczną jest Ernesta Hemingwaya „Komu bije dzwon”, gdzie ściera się podejście pacyfistyczne z faszystowskim. Polecam!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kboom
beanus


Dołączył: 16 Wrz 2009
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 13:48, 20 Wrz 2009    Temat postu:

"Zaprezentuj utwory literackie i filmy ukazujące istotę faszyzmu". Czyli mam przedstawić książki mówiące o faszyźmie, czy mówią o nim dobrze czy źle, jakie były intencje autora, może tło historyczne jego twórczości, na koniec prezentacji skontrastować te 'dobre' wizje faszyzmu i złe? Czy na pewno tego ode mnie wymagają? Muszę być absolutnie pewien. Wtedy już będzie mi się lepiej nad tym myślało i pracowało. Będę pewniejszy . No i to absolutna podstawa. Postawić sobie cele. Proszę, napiszcie mi w punktach co mam dokładnie zrobić. Jak najlepiej. Głupio mi tak ciągle prosić o pomoc, ale... teraz przechodzę grypę żołądkową, ledwo co się ruszam, taki słaby jestem. A bibliografię trzeba oddać do końca września. Mało czasu. I jeszcze sprawdziany w szkole, trzeba się uczyć...

Z książek mam więc już do wybrania:
- "Komu bije dzwon" - Ernest Hemingway
- "Doktryna faszyzmu" - Benito Mussolini
- "Interpretacje faszyzmu" - Renzo de Falice
- "Medaliony"- Z. Nałkowska
- "Rozmowy z katem" - Borowski
- "Mario i czarodziej" - opowiadanie, ale nadaje się chyba idealnie... temat - faszyzm, no ale alegoria... trzeba interpretować.

filmy:
- "Triumf woli"... ale to nazistowskie... może być? Idealne, ale nazistwoskie...
- "Labirynt Fauna" oglądnąłem, jest tam przedstawione okrucieństwo wojny, ale o przedstawieniu ideologii faszyzmu raczej nie ma co powiedzieć... Film świetny swoją drogą . Dość wzruszający na końcu.
- "Europa Europa" - ale ile tutaj opowieści o faszyźmie...?
- "Życie jest piękne" - to samo


Rok 1984 czytałem, mówi to generalnie o totalitaryźmie, no ale nie o faszyźmie... Folwark zwierzęcy też.


Które z tych książek i filmów nadają się najbardziej do mojego tematu? Jakieś inne? Serdecznie dziękuję za udzieloną mi już pomoc i proszę o dalszą!


Teraz spojrzałem ponownie na tematy maturalne. Uwagę przyciągnął jeden: "Człowiek w sytuacji moralnego wyboru. Omów zagadnienie, odnosząc się do kilku wybranych dzieł literackich i filmowych XX i/lub XXI wieku". Czy to będzie prostsze...? Znacie jakieś tytuły? Tylko ponoć trzeba postawić w każdej pracy tezę, argumenty (z literatury podmiotu) i jej obronę... jaka mogła by być? Nie wiem, co robić.

Z pozostałych to tylko 2 tematy brzmią dość "strawnie" dla mnie:
"Problematyka intelekutalna i moralna w utworach Lema. Omów na wybranych przykładach" - czytam Lema, biografię itp

lub

"Polska i polacy w tekstach C.K.Norwida. Omów zagadnienie, odwołując się do poezji, listów, pism publicystycznych" - aczkolwiek ten temat będzie trudniejszy, bo on pisze - jak dla mnie - dość niezrozumiale.

Który temat będzie najłatwiejszy? Jeśli chodzi o postawienie tezy i dobór bibliografii i jego realizację...

Przepraszam, że tak mieszam... ale temat okazał się trudniejszy niż przypuszczałem...


Ostatnio zmieniony przez kboom dnia Nie 14:28, 20 Wrz 2009, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Lorca Not Orca
doktorant


Dołączył: 28 Lip 2005
Posty: 2099
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Filologia, za przeproszeniem, romańska.

PostWysłany: Nie 16:07, 20 Wrz 2009    Temat postu:

Doceniam rzetelność w rozdzielaniu faszyzmu i nazizmu, jednak odnoszę dziwne wrażenie, że zarówno dla autorów pytania jak i komisji te dwa terminy będą równoznaczne. Różnice są znikome (nazizm z faszyzmu się wywodzi), "od zawsze" terminy te są stosowane zamiennie (tylko wydźwięk słowa "nazizm" jest mocniejszy), zresztą pamiętaj że to jest matura z polskiego - Polska czystego faszyzmu nie doświadczyła, więc w przypadku rzeczywistego rozdziału obu terminów odpadłyby Ci również "Medaliony", "Rozmowy z katem" oraz cała polska literatura. Na Twoim miejscu dopytałbym jak bardzo szczegółowe jest to pytanie.
Komunizmem zaś w żaden sposób sobie głowy nie zawracaj.

Co do pozostałych książek - "Rok 1984" omijaj jak najdalej, możesz o niej wspomnieć dosłownie jednym zdaniem jako o pewnym widmie państwa o silnej władzy, ale książka ta paradoksalnie inspirowana była ówczesną Wielką Brytanią i dlatego jest zbyt uniwersalna w swej wymowie by sprowadzać ją do faszyzmu/nazizmu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kboom
beanus


Dołączył: 16 Wrz 2009
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 17:20, 20 Wrz 2009    Temat postu:

Wiele wątpliwości rozwiał ten post. Dziękuję!

Co do filmu, nie mam już wątpliwości, że "Triumf woli" będzie idealny. Jeśli chodzi o książkę, to wydaje mi się, że "Mario i czarodziej" (wymaga interpretacji).

Czy "Doktrynę faszyzmu" oraz "Interpretację faszyzmu" można uznać za dzieła literackie? Jeśli tak, to są one całkowicie zgodne z tematem (gdyż traktują po prostu o ideologii faszyzmu).

Pytanie, czy moja pierwotna koncepcja przeciwstawienia założeń faszyzmu/nazizmu ze skutkami realizacji tej ideologii (wydaje się być to proste do opracowania) jest nadal uzasadniona...

Na początku wypowiedzi, aby wszystko bylo jasne opowiem bardzo krótko, teoretycznie na temat faszyzmu i powiążę z nim nazizm, jako nurt bardzo podobny, niemal bliźniaczy (jednak zdecydowanie brutalniejszy przez ludobójstwo itp).
Powrót do góry
Zobacz profil autora
green_wiola
beanus


Dołączył: 17 Wrz 2009
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:02, 20 Wrz 2009    Temat postu:

Kboom! ''Rozmowy z katem'' napisał Moczarski - to tak na marginesie...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Verite
student pełną parą


Dołączył: 11 Lip 2008
Posty: 103
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polonistyka nauczycielska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:10, 20 Wrz 2009    Temat postu:

Ano, Moczarski. Ja pisałam tam wyżej, że Borowski może i do tego jeszcze "Rozmowy z katem", autora nie napisałam, moja wina, przez to źle zrozumiałeś chyba;)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
green_wiola
beanus


Dołączył: 17 Wrz 2009
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:22, 20 Wrz 2009    Temat postu:

Nie Verite, zrozumiałam, że ''Rozmowy z katem'' dorzucasz do pakietu:) To Kaboom się pomylił. Nie chciałam byc uszczypliwa...Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Verite
student pełną parą


Dołączył: 11 Lip 2008
Posty: 103
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polonistyka nauczycielska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:31, 20 Wrz 2009    Temat postu:

Spokojnie, ja tylko cię poparłam i wytłumaczyłam właśnie koledze, o co mi chodziłoWink Słuszną uwagę rzuciłaś;D
Powrót do góry
Zobacz profil autora
green_wiola
beanus


Dołączył: 17 Wrz 2009
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:58, 20 Wrz 2009    Temat postu:

Kaboom! Jeśli wybierzesz ten pierwszy temat to zdecyduj się (maksymalnie) na dwie książki i dwa filmy. Zbyt długa prezentacja zostaje przerwana i tracisz punkty za merytorykę (bo nie zdążysz wszystkiego powiedzieć) i za kompozycję (a ta, jest chyba wysoko punktowana). Pamiętaj, że masz zaprezentować ''istotę'', czyli zaprezentować o co tak naprawdę ''chodziło''w danej ideologii.
Szczerze mówiąc temat o moralnych wyborach itd. wydaje się łatwiejszy, jelśli zależy Ci na przyzwoitym wyniku, ale nie chcesz rozwalać nikogo na łopatki swą prezentacją to wystarczą dwie lektury podstawowe i film... Osobiście opowiadam się za bardziej ambitnymi... Very Happy ale...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kboom
beanus


Dołączył: 16 Wrz 2009
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 12:22, 21 Wrz 2009    Temat postu:

W moralnych wyborach będzie o wiele więcej paplaniny... bo o czym można mówić? "Tutaj bohater miał do wyboru x albo y, wybór był trudny + nawiązanie do dramatu antycznego" i co więcej o tym mówić?

Jak potraktować tamten temat? Jaką tezę można postawić? Czym argumentować? Będzie o czym mówić na 15 minut, ale z sensem i ciekawie, a nie paplać jedno i to samo, ale inaczej ;p? Od tego zalezy który temat wezmę.

Proszę o jakiś przykład, co miałbym zrobić wybierając temat o wyborze moralnym.

Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za pomoc!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
green_wiola
beanus


Dołączył: 17 Wrz 2009
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:17, 21 Wrz 2009    Temat postu:

"Człowiek w sytuacji moralnego wyboru. Omów zagadnienie, odnosząc się do kilku wybranych dzieł literackich i filmowych XX i/lub XXI wieku".

Tak jak wspomniałam wcześniej temat jest bardzo prosty, pokaże to na przykładzie lektur z podstawowego zakresu. Podejrzewam, że nie znasz ich jeszcze , dlatego też ciężko Ci się zdecydować...
Np. w ''Ludziach bezdomnych'' doktor Judym wybiera pomiędzy pomocą biednym, chorym, pokrzywdzonym (mówi, że musi ''spłacić przeklęty dług...'') itd a szczęśliwym życiem z Joanną, której dał nadzieję na s wspólne życie. Wybiera to pierwsze. Książka kończy się symboliczną sceną z rozdartą sosną - metaforą Judyma.
Np. Jedna z lektur z literatury wojennej: ''Inny świat'' czy ''Opowiadania'' Borowskiego, gdzie człowiek ukazany jest w ekstremalnej sytuacji - w gułagu lub obozie koncentracyjnym i często musi wybierać między swoim przetrwaniem z życiem innych, zaspokojeniem głodu a pomocą umierającemu
Lub też ''Dżuma'' i postać dziennikarza, lekarza... wiele by się nadawało w 100%
Powrót do góry
Zobacz profil autora
green_wiola
beanus


Dołączył: 17 Wrz 2009
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:20, 21 Wrz 2009    Temat postu:

A jeszcze film... Trzeba się lepiej zastanowić, ale w pierwszej chwili przychodzi mi na myśl Wajda, np. ''Popiół i diament'' albo "Katyń''. Są na pewno lepsze przykłady. Te dwa to tak ''na gorąco'' Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wpłynąwszy na Jagiellońskiego forum Uniwersytetu Strona Główna -> Polonistyki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin